Kolejna fotowoltaika będzie wspierać oszczędność energetyczną MWiK

Kolejna fotowoltaika będzie wspierać oszczędność energetyczną MWiK

Ekipa telewizyjna nagrywa rozmowę z mężczyzną w czarnym płaszczu, w tle panele fotowoltaiczne i las w jesiennej szacie

Pracę rozpoczęła druga farma fotowoltaiczna, tym razem na terenie ujęcia wody w Mostowie. Podobnie jak instalacja oddana do użytku w 2021 r. na Oczyszczalni Ścieków Jamno, tak i ta zlokalizowana w pobliżu mostowskiej Stacji Uzdatniania Wody ma ochronić przedsiębiorstwo przed wzrostem cen za energię elektryczną.  

W poniedziałek 6 listopada odbyła się konferencja prasowa z udziałem Piotra Jedlińskiego, prezydenta Koszalina, a także Krzysztofa Kotłowskiego, prezesa zarządu firmy ELWOZ, wykonawcy inwestycji oraz zespołu pracowników Spółki zaangażowanych w powstanie instalacji.

Piotr Kroll, prezes MWiK, podkreślił, że energia wytworzona dzięki 690 panelom o 15% zmniejszy pobór energii elektrycznej i wykorzystywana będzie wyłącznie na potrzeby własne spółki. Według zaplanowanych efektów ekologicznych o prawie 237 ton zmniejszy się także emisja dwutlenku węgla do atmosfery.

Farma kosztowała blisko 1,7 mln zł netto.

W 2024 r. ma ruszyć kolejna energooszczędna inwestycja - będzie to fotowoltaika na ujęciu wody w Koszalinie przy ul. Żwirowej. Zaplanowany koszt to 1,5 mln zł netto.