KOSZALIN CHWYTA DESZCZ | MWIK Koszalin

KOSZALIN CHWYTA DESZCZ

KOSZALIN CHWYTA DESZCZ - spotkanie konsultacyjne z mieszkańcami Koszalina w dniu 3 marca 202 5r. w MWiK

KOSZALIN CHWYTA DESZCZ 

Pracujemy nad rozwiązaniem problemu wód opadowych w centrum Koszalina

Projekt, którego hasło brzmi KOSZALIN CHWYTA DESZCZ, jest odpowiedzią władz miasta i naszej spółki na wyczekiwane przez mieszkańców  inwestycje, dzięki którym śródmieście przestanie tonąć podczas coraz częściej występujących nawalnych deszczy.

Potrzeby społeczne najważniejsze

Najpierw spotykaliśmy się z mieszkańcami zalewanych obszarów śródmieścia, którzy zgłaszali problem.

Następnie zebraliśmy wiele danych, m.in o intensywności opadów w Koszalinie i stanie technicznym sieci kanalizacyjnej. Zbadaliśmy tzw. uszczelnienie terenu centrum miasta (w dokumentach technicznych MWiK nazywanego Zlewnią W12).

Na czym to polegało? Sprawdziliśmy, które tereny są „zabetonowane” (place, parkingi itp.), a które „zielone”, i podzieliliśmy je na kilkanaście klas, zależnie od stopnia przepuszczalności wody. Sprawdziliśmy kierunki spływu tych wód w oparciu o numeryczny model powierzchni terenu. Określiliśmy także możliwości wsiąkania, opierając się o mapy glebowe i inne dostępne informacje. Wszystkie te dane zostały wprowadzone do modelu cyfrowego. Koncepcję rozwiązania retencyjnego w tym projekcie, we współpracy z inżynierami MWiK, opracowała spółka RetencjaPL z Gdańska.

Model cyfrowy

Specjalistyczne oprogramowanie pozwoliło stworzyć symulację działania odwodnienia dla różnych scenariuszy opadu, od wielogodzinnego deszczu po krótkotrwałe, intensywne ulewy.

Na tej podstawie powstał plan działania obejmujący:

  • zbudowanie tzw. otwartej zielono-niebieskiej infrastruktury, mającej „chwytać deszcz“ w zieleni, np. w ogrodach deszczowych, nieckach i muldach;
  • zbudowanie podziemnych zbiorników retencyjnych gromadzących nadmiar wód;
  • opracowanie systemu oceniającego zagrożenia w jeszcze trudniejszych warunkach, przekraczających standardowe wartości, na jakie obecnie projektowane jest odwodnienie miasta. To krok w przyszłość potrzebny do sprawnego funkcjonowanie miasta, w tym zarządzania kryzysowego.

 

11 działań inwestycyjnych i edukacja ekologiczna

Na podstawie opinii społecznych i naszych badań technicznych wytypowaliśmy 8 podtapianych miejsc w centrum Koszalina.

Aby rozwiązać problem, zaplanowaliśmy w projekcie 11 działań inwestycyjnych, takich jak zbiorniki retencyjne przy ul. Słowiańskiej, Lechickiej, Rondzie Solidarności, Szczecińskiej, Krakusa i Wandy, Armii Krajowej, Franciszkańskiej, Wenedów oraz Kaszubskiej.

W sumie w zbiornikach otwartych i  podziemnych można będzie zgromadzić aż 15 tys. metrów sześciennych wód opadowych, które następnie popłyną do rzeki Dzierżęcinki.  Projekt przewiduje również działania edukacyjne i włączenie koszalinian do retencjonowania wody w ich najbliższym otoczeniu.

 

Wartość szacunkowa planowanych rozwiązań to około 43 mln złotych, w tym rozwiązania priorytetowe 34,5 mln złotych.

- Chcemy, aby nasze inwestycje działały także za kilkadziesiąt lat. Stąd ważne, aby maksymalnie dostosować konkretne rozwiązania nie tylko do sytuacji, którą mamy teraz, ale i tej, która może zaistnieć w przyszłości  -  uważa Włodzimierz Ogiejko, prezes MWiK. – Naszą koncepcją wybiegamy daleko naprzód, rozwiązując równocześnie bieżące problemy.

Obecnie władze miasta i zarząd spółki intensywnie poszukują możliwości finansowania tak dużych inwestycji infrastrukturalnych. Służyło temu m.in. spotkanie         w Senacie RP, które na początku lutego br. zorganizował senator Stanisław Gawłowski  z udziałem posłanki Barbary Grygorcewicz, prezydenta Tomasza Sobieraja, wiceprezesa NFOŚiGW Roberta Gajdy oraz członków zarządu MWiK – Włodzimierza Ogiejki i Mieszka Kowalczyka.

Podczas spotkania otwartego dla mieszkańców, które z inicjatywy Prezydenta Koszalina odbyło się 17 lutego w Urzędzie Miejskim,  każdy zainteresowany mógł zapoznać się z zakresem planowanego projektu i zadać pytania.

Podobnie było podczas konsultacji przeprowadzonych przez naszą Spółkę w dniu 3 marca 2025 r. Do dyskusji nad pierwszym etapem planu retencji dla Koszalina zaprosiliśmy przedstawicieli różnych grup społecznych, w tym reprezentujących rady osiedli z centralnej części miasta, zarządców nieruchomości, dyrektorów placówek oświatowych, instytucji sprawujących pieczę nad osobami z niepełnosprawnościami, a także organizacji zrzeszających inwalidów i rencistów. Spotkanie konsultacyjne, tak jak to w ratuszu, zorganizowane zostało w pomieszczeniu dostosowanym architektonicznie do potrzeb osób ze specjalnymi potrzebami.  Dziękujemy za merytoryczne pytania i wyrażenie poparcia dla zadania KOSZALIN CHWYTA DESZCZ. 

Masz pytanie do projektu? Prosimy o kontakt e-mailowy: konsultacje at mwik [dot] koszalin [dot] pl

Zapraszamy także do wypełnienia anonimowej ankiety na temat problemu retencji w Koszalinie - do pobrania poniżej i odesłanie jej do nas na powyższy adres e-mailowy.  

Dziękujemy!  

Prezentacja ze spotkania i ankieta do pobrania w plikach poniżej.

 

994

Bezpłatny całodobowy numer do pogotowia wodno-kanalizacyjnego

Projekt i wykonanie: Vobacom