Muzeum Wody | MWIK Koszalin

Muzeum Wody

Muzeum wody

Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Koszalinie realizują także misję edukacyjną. Głównie z myślą o dzieciach i młodzieży podejmowane są inicjatywy zmierzające do utrwalenia proekologicznych postaw społecznych. Jest to szczególnie istotne ze względu na bliskie sąsiedztwo Morza Bałtyckiego.
Prekursorską inicjatywą w skali Polski stało się utworzenie w 2005 r. pierwszego w kraju wodociągowego Muzeum Wody. Dzięki temu ponad stuletnia hala filtrów stała się miejscem edukacyjnych spotkań, podczas których ożywa historia miasta i firmy wodociągowej.
Muzeum Wody zlokalizowane jest w Koszalinie przy ul. Żwirowej 18, w bezpośrednim sąsiedztwie jednej z dwóch stacji uzdatniania wody.

Zobaczyć tu można m.in. historyczne już urządzenia, ryciny, mapy, zdjęcia i opracowania techniczne, fragment drewnianej rury wodociągowej sprzed blisko trzech wieków, odwzorowaną zabytkową fontannę oraz kolekcję starych wodomierzy. Niektóre spośród eksponatów to dary od pracowników pasjonujących się historią miasta i rozwoju branży, wśród nich np. kolekcja dawnych wodomierzy.

Konar w muzeum

Wyremontowany obiekt udostępniany jest nieodpłatnie. MWiK zapewniają opiekę merytoryczną wykwalifikowanych specjalistów. Miejskie Wodociągi  i Kanalizacja udostępniają także swoje Muzeum Wody podczas światowej akcji Noc Muzeów.
W 2009 r. Muzeum Wody wpisane zostało do Krajowego Rejestru i Dokumentacji Zabytków. Natomiast w 2011 r. Miejskie Wodociągi i Kanalizację w Koszalinie nagrodzono Panteonem Polskiej Ekologii oraz Eko Laurem za innowacyjność i inicjatywy edukacyjne podejmowane w ramach Muzeum Wody.

 

Kontakt:
tel.: (94) 342 62 69
fax: (94) 342 29 38     
e-mail: biuroatmwik-koszalin [dot] com

SZANOWNI ZWIEDZAJĄCY, MIŁOŚNICY HISTORII KOSZALIŃSKICH WODOCIĄGÓW – Z POWODU PANDEMII ZAWIESZAMY DO ODWOŁANIA WIZYTY NA TERENIE NASZYCH OBIEKTÓW, W TYM W MUZEUM WODY.

BĄDŹMY ZDROWI I OBY DO SZYBKIEGO ZOBACZENIA PONOWNIE.


Tak do nas trafisz: